Rehabilitacja poudarowa

Udar jest to schorzenie, które występuje przede wszystkim u osób starszych, jednak w skrajnych przypadkach, zdarza się, że ulegają mu także dzieci. To zbiór objawów natury klinicznej, które powstają na skutek zaburzenia krążenia krwi w mózgu utrzymującego się przez ponad 24 godziny. Osoby, które ulegną temu schorzeniu mogą cierpieć na częściowy lub całkowity niedowład lub paraliż kończyn. Dlatego w procesie powrotu do zdrowia, szczególnie istotna jest rehabilitacja poudarowa.

Rehabilitacja poudarowa jest to jedna ze specjalizacji fizjoterapeutów pracujących w Sanatorium Marta. W zależności od długości wcześniejszej hospitalizacji pacjenta, a także zaleceń lekarza, który zajmował się nim przez pierwsze dni po wystąpieniu niedokrwienia lub wylewu krwi do mózgu, dobieramy odpowiedni zestaw ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie pacjenta do pełnej sprawności.

Należy się liczyć z tym, iż rehabilitacja poudarowa to złożony i długotrwały proces, dlatego też konieczne może być wielokrotne powtórzenie turnusu, a także wykonywanie szeregu zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeń we własnym zakresie, lub też przy współpracy z innym rehabilitantem. Udar mózgu wiąże się z takimi objawami jak wymioty i nudności, nasilone bóle głowy, a także utrata przytomności w przeciągu kilku minut od pojawienia się pierwszych symptomów. Często u pacjentów występuje też porażenie połowicze, a także zapadają oni w stan śpiączkowy.

Dlatego też poza leczeniem farmakologicznym i szeregiem czynności pielęgnacyjnych, kolejnym etapem terapii, który powinien zostać rozpoczęty najszybciej jak to możliwe, jest rehabilitacja poudarowa. Ćwiczenia wykonywane w tym procesie mają nie tylko zminimalizować skutki niedowładu lub paraliżu kończyn i przywrócić kondycję ruchową, lecz także sprawność intelektualną. Umiejętnie przeprowadzona rehabilitacja poudarowa umożliwi pacjentowi ponowną komunikację z otoczeniem, a także w znacznym stopniu usamodzielni go.

Zbyt długi okres hospitalizacji bez wykonywania dodatkowych ćwiczeń, znacznie zwiększa ryzyko, iż pacjent, który uległ udarowi mózgu nie dojdzie do pełnej sprawności, szczególnie w zakresie odzyskania ruchomości i funkcjonalności porażonych kończyn. W przypadku niedowładu twarzy i aparatu mowy, rehabilitacja poudarowa obejmuje także ćwiczenia z zakresu logopedii oraz neuropsychologii.

Opracowany przez naszych specjalistów i fizjoterapeutów zakres ćwiczeń, pozwoli na unikniecie spastyczności, a więc częściowej lub też całkowitej niezdolności mięśni do reagowania na bodźce ruchowe. Jeżeli rehabilitacja poudarowa nie zostanie rozpoczęta odpowiednio wcześnie, to pacjent może już nigdy nie odzyskać pełnej sprawności, co może skończyć się na konieczność stałej opieki nad nim, a w skrajnych przypadkach nawet osadzeniem na wózku inwalidzkim.

Sanatorium Marta w Połczynie-Zdroju zapewnia specjalistyczną opiekę fizjoterapeutów, logopedów i pielęgniarek, co w połączeniu z naturalnymi właściwościami prozdrowotnymi tej miejscowości stwarza świetne warunki do rehabilitacji poudarowej

Rezerwacja
Dodaj opinię